26.9 C
Ohrid
недела, јули 21, 2024
ПочетнаМакедонијаЛГБТ активистот Беким Асани повторно нападнат

ЛГБТ активистот Беким Асани повторно нападнат

ЛГБТ активистот беким Асани преку социјалните мрежи ја информира јавноста дека повторно бил цел на хомофобичен напад.

Повторно бев физички нападнат поради нечија омраза и хомофобија. Вчера, на крајот од активноста на инфо штандот во Струмица, на самиот плоштад, едно лице почна да вика „педери“, „сите ќе умрете“ и „ќе ве убијам“.
Дојде директно кон мене и ме удри со тупаница по лицето. Потоа, ме клоца по десната страна на половината и по левата рака. Сите членови од ЛГБТИК заедницата се исплашиј и побегнаа.
Јавноста знае дека ова не е прв пат хомофобите да ме нападнат. Тие знаат дека ова не е само говор на омраза, туку дека сум честа жртва на злосторства од омраза.
Иако настанот бил уредно регистриран во полиција пред една недела, на настанот не дојде полиција ниту беше во близина. По нападот им требаа 20 минути да дојдат. Како ќе можат да спречат напад ако дејствуваат со оваа брзина?
По 4 часа поминати во болница, заминав со двајца пријатели кои беа сведоци на настанот да пријават во полиција за да не бидам исмеан и понижен од полицаецот на влезот во полициската станица.
Ова беше тешка ноќ; Имам ужасна главоболка. Еден наш активист од Струмица го познава напаѓачот, полицијата е известена за неговиот идентитет, а имаме и видео од неговото заминување по нападот.
Воопшто не се чувствував безбедно по последниот напад, а она што се случи во Струмица е уште еден доказ дека постои сериозна закана за мојата безбедност
Ги молам сите институции еднаш засекогаш да реагираат како што треба, да сфатат дека се работи за човечки животи. Основната функција на државата е да ги заштити животите на своите граѓани и мора да се погрижи луѓето да одговараат за нападите врз мене.
Како Македонија ќе стане членка на ЕУ ако секојдневно се кршат правата на нејзините граѓани и се загрозуваат животите на нејзините граѓани?
Љубезно ве молам да го споделите ова за да допреме до очите и ушите на институциите.-напиша Асани.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Шутка недостигале 13 затвореници, 12 се вратиле, еден никаде го нема

При вонредна контрола на затворот Шукта на инспектори на Управата за санкции утврдени се низа нерегуларности. Од Управата за Телма велат дека дури 13...

Амбасадорот на Република Турција (Турк Фатих Улусој, во прва официјална посета на Општина Охрид.

Амбасадорот на Република Турција (Туркије), Фатих Улусој, кој беше во прва официјална посета на Општина Охрид. Графоначалникот Пецаков на средбата со Н.Е. разговараше за можностите...

Ангелов им додели благодарници на странските пилоти кои помагаат во гаснењето на пожарите

Синоќа (петок, 19.07.2024), на храбрите пилоти од Романија, Словенија, Хрватска, Србија и Црна Гора, кои ни помагаат во справување со огнената стихија, во знак...

Таравари го именува доктор Горан Маркоски за нов дирекор на Општата болница во Охрид.

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари изминатите неколку дена именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи: – Клиничка болница Битола, Ненси Лозанче – Институт...