15.9 C
Ohrid
петок, декември 1, 2023
ПочетнаАвстралијаМакедониците низ светот100- годишниот дедо Танас е најверниот навивач на клубот Стирлинг Македонија од...

100- годишниот дедо Танас е најверниот навивач на клубот Стирлинг Македонија од Перт

Нема натпревар овој викенд за сениорите, објави фудбалскиот клуб Стирлинг Македонија од Перт Австралија. Клубот може да се пофали со еден од најстарите навивачи, Македонецот Танас Николов кој во октомври ќе наполни 100 години.

Сите три екипи 18, 20 и Првиот тим нема да бидат во акција оваа сабота, објави фудбалскиот клуб од Перт.

Натпреварот против спортскиот клуб Олимпик Кингсвеј е одложен за 5-ти август. Таму теренот е недостапен поради подготовките за Светското првенство за жени.

Танас (Том) Николов на сликата подолу е еден од нашите најстари навивачи. Том има 99 години, ќе наполни 100 години овој октомври.

Тој доаѓа на секој домашен натпревар. Танас е горд Македонец од малото село во Македонија наречено Нерет и се надева на некои сребрени пехари оваа сезона, објави на ФБ неговиот омилен клуб.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

На здравје бричење: Две и пол години затвор за Мухамед Зеќири, и треба да врати и над 71 милион денари во државниот буџет

Мухамед Зеќири доби две и пол годишна затворска казна во предметот во кој беше обвинет за злоупотреба на службената положба и овластување, за склучување...

Од 18 декември и во Македонија се очекува да профункционира системот “Најди ме“

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека се уште нема никаква трага од 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна во понеделникот утрото. Во...

Спасовски :Добиени се податоци од електронските уреди на Вања и од семејството, пребарано е и речното корито на реката Вардар!!!

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски утринава информираше дека се преземаат опсежни мерки за пронаоѓање на 14 годишната Вања Ѓорчевска, која мистериозно исчезна...

Американец до смрт ја претепал сопругата: се скарале за трошоците за мачката

84-годишен маж од американската сојузна држава Пенсилванија е обвинет за убиство на својата сопруга по расправија околу финансиските трошоци за ветеринарната нега на нивната...