22.9 C
Ohrid
четврток, јули 18, 2024
ПочетнаМакедонијаМинистерот Тошковски во посета на ОВР Струга

Министерот Тошковски во посета на ОВР Струга

Министерот Тошковски во посета на ОВР Струга

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски денеска беше во работна посета на Одделението за внатрешни работи во Струга каде од страна на раководството беше запознаен со нивната тековна работа, постигнатите резултати како и проблемите со кои се соочуваат.

„Безбедносната состојба на подрачјето кое го покрива ОВР Струга е стабилна и во првото тромесечие од 2024 година не се евидентирани посериозни настани од безбедносен интерес. Во делот на имотните кривични дела има мало зголемување, но од нивна страна се преземаат потребните мерки и активности за сузбивање на овој вид криминал.
Како позначаен постигнат резултат во делот на сузбивање на криминал поврзан со недозволена трговија со дрога и оружје го истакнаа апсењето на 23 лица на територија на ОВР Струга во координирана акција со Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал“, издвои министерот Тошковски.

Што се однесува до материјално-техничките средства го потенцираа недостатокот на возила особено во ПО Велешта кое покрива голема територија, а во моментот нема ниту едно возило. Од аспект на човечки ресурси и овде пополнетоста е на многу ниско ниво.

Во насока на претстојните избори министерот образложи дека направен е план за безбедно спроведување на изборниот процес и се преземаат сите мерки за прибирање на сознанија за евентуални изборни нерегуларности.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силно невреме го зафати Скопје: Кровна конструкција се заплетка на кабли од далновод.

Поради силното невреме кое го зафати Скопје, дел од кровна конструкција заврши на далновод. Кровната конструкција која ветрот ја оддува се заплетка во каблите од...

Украден калашников од полициската станица во Скопје

Во полициската станица во Карпош украдено е автоматско оружје „калашников“ брифираат извори на Порталикс. Информацијата ја потврди и МВР кои велат дека од 19 јуни...

При контрола на ноќен клуб во Тетово пронајдени 32 жени од Русија, Молдавија, Украина, Косово, Албанија, Србија, Словенија и Казахстан

Полициски службеници од СВР Тетово при контрола на ноќен клуб во тетовско Горно Седларце на 17/18.07 во периодот од 23:30 до 5 часот изутрината...

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на ковид-19, потврди Белата куќа. Веста е објавена откако Бајден не се појавил на настан поврзан со претседателската...