28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаСветПутин пристигна во Северна Кореја

Путин пристигна во Северна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во својата прва посета на Северна Кореја по 24 години, ветувајќи дека ќе ги подобри трговските и безбедносните врски со земјата и ќе ја поддржи во односите со САД.

Огромна толпа народ го поздрави претседателот Владимир Путин за време на раскошниот прием во Пјонгјанг, каде севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун изрази „целосна поддршка“ за руската војна во Украина и вети посилни стратешки врски со Москва.
Почесна гарда, вклучително и коњаници, и голем број цивили се собраа на плоштадот покрај реката Таедонг, која минува низ главниот град, според видеото што го објавија руските медиуми.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...