26.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Свет Во Атина поставен споменик од Александар Македонски на Пони коњче

Во Атина поставен споменик од Александар Македонски на Пони коњче

Translate (Eng):[gtranslate]

Како што објави грчкиот весник „Катимерини“ споменик на древниот крал Александар Велики е поставен во центарот на Атина, на аголот меѓу улиците “Амалија“ и “Василисис“.
Покрај онаа поставена во Солун во близина на Белата кула ова е втора статуа на Александар Велики во Грција. Се работи за споменик кој е дело на истакнатиот грчки скулптор Jaнис Папас, а одлуката да се постави споменик на еден од најголемите војсководци во историјата ја донесе градскиот совет на Атина. Споменикот на Александар Велики е висок 3,5 метри, а трошокот за поставувањето бил подмирен од семејството на уметникот.

Од наша гледна точка. Во споредба со нашиот ова е Александар кога имал 12 години кога јавал Пони коњче…

РЕКЛАМА
- Реклами -