-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаСветВо Атина поставен споменик од Александар Македонски на Пони коњче

Во Атина поставен споменик од Александар Македонски на Пони коњче

Како што објави грчкиот весник „Катимерини“ споменик на древниот крал Александар Велики е поставен во центарот на Атина, на аголот меѓу улиците “Амалија“ и “Василисис“.
Покрај онаа поставена во Солун во близина на Белата кула ова е втора статуа на Александар Велики во Грција. Се работи за споменик кој е дело на истакнатиот грчки скулптор Jaнис Папас, а одлуката да се постави споменик на еден од најголемите војсководци во историјата ја донесе градскиот совет на Атина. Споменикот на Александар Велики е висок 3,5 метри, а трошокот за поставувањето бил подмирен од семејството на уметникот.

Од наша гледна точка. Во споредба со нашиот ова е Александар кога имал 12 години кога јавал Пони коњче…

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...