8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаСветПет лица биле распнати на крст во ритуал за одбележување на Велигден

Пет лица биле распнати на крст во ритуал за одбележување на Велигден

Филипини: Пет лица распнати на крст во ритуал за одбележување на Велигден

Резултат со слика за распнати луѓе на крст

Католичките верници на Филипини за Велигден имаат необичен ритуал, за време на кој некои од нив се приковани за дрвени крстови и со ваков обред го одбележуваат големиот христијански празник.

Четворица мажи и една жена беа приковани на крст, додека беа следени од локалното население облечени како римски центуриони, со цел да го одбележат Велики петок.

Други католици од Филипините беа камшикувани или учествуваа во верските претстави во селото Сан Петро Кутид, со цел во современо време да го почувствуваат страдањето на Исус.

Илјадници граѓани, вклучувајќи и многу туристи, го гледаа овој спектакл кој го организираше локалната католичка црква.

Сликарот Рубен Енаје, по 33-ти пат беше прикован за крст во знак на благодарност кон Бога откако преживеал пад од зграда.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...