19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаСветПриказна која се чита 20 секунди, а поуката останува вечно!

Приказна која се чита 20 секунди, а поуката останува вечно!

Седел еднаш одамна еден стар Индијанец и
неговиот млад внук пред нивниот вигвам.Резултат со слика за волк

Дедото се обидувал што повеќе мудрост и знаење
да му пренесе на внукот и така да го подготви за
животот кој е пред него. Затоа и му ја раскажал
оваа приказна.-Во секој човек се одвива
непрекината битка.
Тоа е затоа што во нас живеат два волка“, почна
мудриот Индијанец.-Како тоа два волка?, прашал
внукот.-Едниот е ЛОШ! Тоа се стравот, гневот,
љубомората, лажната гордост, негативноста,
алчноста, егото, но и сожалувањето,
самобендисаноста, самосожалувањето и вината.
Но, постои и ДОБРИОТ ВОЛК! Тоа се радоста,
спокојот, љубовта, надежта, ведрината,
добрината, сочувствителноста, великодушноста,
вистината и вербата“, го подучувал Индијанецот
својот внук.-И кој волк победува?“, прашал
внукот без здив.-Тој кој повеќе го храниш“,
кратко одговорил мудриот дедо.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...