15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонија12 годишниот Марко Пејчиновски се подготвува за нов предизвик со хумана цел

12 годишниот Марко Пејчиновски се подготвува за нов предизвик со хумана цел

На плоштадот во Охрид денеска се организираше хуманитарна продажна акција, а дел од парите собрани ќе бидат наменети за помош во реализација на новиот спортски потфат  на  Марко.

Марко Пејчиновски кој боледува од инфаркт на коската на долните екстремитети oткако лани успеа да го преплива Охридското Езеро, годинава најави дека повторно ќе плива за децата со ретки болести.

На плоштадот во Охрид денеска се организираше хуманитарна продажна акција, а дел од парите собрани ќе бидат наменети за помош во реализација на новиот спортски потфат на Марко.

Храбриот осмооделенец има амбиција да стане и професионален пливач па дури и да го преплива Ла Манш.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...