7.6 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаСветНа Велигден : Терор во Шри Ланка: Во 8 речиси истовремени експлозии...

На Велигден : Терор во Шри Ланка: Во 8 речиси истовремени експлозии најмалку 207 мртви и 400 повредени

Бомбашки напади во три цркви и три хотели во Шри Ланка за време на Велигден при што загинаа повеќе од 200лица и речиси 400 се ранети, соопшти медицинскиот персонал и полициски извори.

Директорката на Државната болница во Коломбо Саминди Самракон изјави дека знае за најмалку 20 смртни случаи и 280 повредени лица.

Портпаролот на полицијата изјави дека биле погодени три цркви и три хотели.

Најмалку два од хотелите и една од црквите се во главниот град Коломбо. Друга црква е во Негомбо, северно од Коломбо.

Еден извор од полициската бомбашка единица, соопшти дека една од експлозиите била во црквата Свети Антониј во Кочикаде, Коломбо.

View image on TwitterView image on TwitterView image on TwitterView image on Twitter

Aashik Nazardeen@aashikchin

An explosion reported at the premises of the St. Anthony’s Church in Kochchikade Colombo

517 people are talking about this

„Нашите луѓе се ангажирани за извлекување на жртвите“, рече изворот.

Црквата Св. Себастијан во Катувапитја, Негомбо на својата страна на Фејсбук постави слики од уништената црква, на кои се гледа крв на столчињата и подот и побара помош од јавноста.

Извори од два водечки туристички хотели во Коломбо, исто така ги потврдија експлозиите но не дадоа никакви детали.

Досега никој нема превземано одговорност за нападите.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...