2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаГолемо Велигденско јајце со Велигденска порака на 12 јазици на Плошник

Големо Велигденско јајце со Велигденска порака на 12 јазици на Плошник

Велигденско јајце, високо над 2 метри ќе биде вистински украс во дворот на црквата „Свети Климент и Пантелејмон“ на Плаошник.

„Плаошката екипа“ со многу љубов и посветеност го изработи јајцето, а ќе биде напишата и Велигденската порака „Христос Воскресе“ на 12 светски јазици.

– Јајцето е направено од арматура и стиропор и е обоено со посебна, водоотпорна боја. Околу него е поставена дрвена ограда, но и табли на кои, на 12 светски јазици е испишана Велигденската порака. Ќе биде напишана на французки, германски, англиски, грчки, полски и други јазици, информираат за Супер радио и OhridPress.

Додаваат дека јајцето е направено за здравје, а во чест на најголемиот христијански празник Велигден.

Традиционално, Плаошник е една од најпосетуваните дестинации за Велигденските празници, па се очекува и ова да биде уште една незаборавна глетка за постителите. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: Плаошка екипа

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...