7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаВЛАСТА ГИ СПУШТА ДРЖАВНИТЕ ЗНАМИЊА, НАРОДОТ ПОВТОРНО ГИ ПОСТАВУВА АМА ОД КУТЛЕШ

ВЛАСТА ГИ СПУШТА ДРЖАВНИТЕ ЗНАМИЊА, НАРОДОТ ПОВТОРНО ГИ ПОСТАВУВА АМА ОД КУТЛЕШ

И додека власта ги симнува државните знамиња од јарболите во повеќе градови низ Република Македонија, во крајот на војводата Јордан Пиперката, во кичевското село Белица, денеска на јарболот е дигнато ново знаме.

– Пред најголемиот христијански празник Велигден, традиционално, на ридчињата над нашето село, избледнетите знамиња на сите Македонци од целиот свет се заменуваат со нови. Нека ни е напомош и вечно да се слави нашата вера и нашиот единствен семакедонски симбол, порачаа жителите на Белица.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...