30.9 C
Ohrid
среда, август 4, 2021
Почетна Македонија ВЛАСТА ГИ СПУШТА ДРЖАВНИТЕ ЗНАМИЊА, НАРОДОТ ПОВТОРНО ГИ ПОСТАВУВА АМА ОД КУТЛЕШ

ВЛАСТА ГИ СПУШТА ДРЖАВНИТЕ ЗНАМИЊА, НАРОДОТ ПОВТОРНО ГИ ПОСТАВУВА АМА ОД КУТЛЕШ

Translate (Eng):[gtranslate]

И додека власта ги симнува државните знамиња од јарболите во повеќе градови низ Република Македонија, во крајот на војводата Јордан Пиперката, во кичевското село Белица, денеска на јарболот е дигнато ново знаме.

– Пред најголемиот христијански празник Велигден, традиционално, на ридчињата над нашето село, избледнетите знамиња на сите Македонци од целиот свет се заменуваат со нови. Нека ни е напомош и вечно да се слави нашата вера и нашиот единствен семакедонски симбол, порачаа жителите на Белица.

РЕКЛАМА
- Реклами -