20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаДенес пристигна Благодатниот оган на аеродромот во Скопје

Денес пристигна Благодатниот оган на аеродромот во Скопје

По првпат директно од Ерусалим го донесе стобискиот епископ Јаков од МПЦ, кој во светиоот град беше дел од делегацијата на БПЦ.

Благодатниот оган во земјава беше доснесен со бугарскиот владин авион со кој викарниот епископ од Струмичката епархија Јаков претходно го помина патот од Ерусалим до Софија заедно со митрополитот старозагорски Кипријан од БПЦ.

Епископот Јаков на скопскиот аеродром беше пречекан од неговото блаженство архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан заедно со претставници на другите епархии низ државава, кои потоа ќе го разнесат благодатниот оган по храмовите во Скопје и низ земјата.

-Му благодарам на премиерот Зоран Заев и на бугарскиот премиер Бојко Борисов, бидејќи без нив ништо од ова не ќе беше можно, изјави епископот Јаков по слетувањето на скопскиот аеродром.

Благодатниот оган е феномен, односно чудо што се случува секоја година на Велигден. Самиот се спушта на чудотворен начин во гробот Христов и повторно на чудотворен начин се запалуваат свеќите на православниот патријарх кој пребива на молитва во гробот. Потоа тој ги изнесува свеќите и од тие свеќи сите верници или сите претставници, делегати на православните цркви кои стојат во храмот пред гробот ги палат своите свеќи или кандилата и ги носат потоа во своите земји.

Досега Благодатниот оган беше носен или позајмуван, земан од другите цркви преку посредништвото на Бигорскиот манастир и архимандритот Партениј. Годинава првпат викарниот епископ од Струмичката епархија го презеде огнот во Ерусалим и го донесе во земјава како благослов за православниот народ и за православната црква.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...