20.9 C
Ohrid
вторник, јуни 15, 2021
Почетна Македонија ЦРВЕНОТО ЈАЈЦЕ СЕ ЧУВА СИНОТО ДАВА ЗДРАВЈЕ – ЕВЕ ШТО СИМБОЛИЗИРААТ ДРУГИТЕ...

ЦРВЕНОТО ЈАЈЦЕ СЕ ЧУВА СИНОТО ДАВА ЗДРАВЈЕ – ЕВЕ ШТО СИМБОЛИЗИРААТ ДРУГИТЕ БОИ

Translate (Eng):[gtranslate]

еве кои се значењата на боите на велигденските јајца:jajca veligden4

Црна – вечност
Жолта – светло, среќа
Црвена – божествена љубов, надеж
Кафена – среќа
Бела – чистота, невиност
Портокалова – издржливост и сила
Зелена – раст
Виолетова – надеж и вистина
Сина – здравје.

РЕКЛАМА
- Реклами -