13.9 C
Ohrid
сабота, декември 2, 2023
ПочетнаМакедонијаДел од лицата кои поставија албански знамиња во Охрид на информативен разговор...

Дел од лицата кои поставија албански знамиња во Охрид на информативен разговор во СВР Охрид

 Ова се дел од лицата кои го поставија големото знаме на Република Албанија на источната страна на Самуиловата тврдина во Охрид, во моментот кога пристигнаа на информативен разговор во СВР Охрид.

Албанското знаме поставено на Самуиловата тврдина во Охрид

Случајот денес го забележаа граѓаните кои живеат во тој дел на градот, а на фотографиите може да се забележат четири лица што го поставуваат знамето на тврдината. На социјалните мрежи се појави и фотографија на која се гледа како лице во албанска носија виори знаме на кулата на тврдината, а подоцна и во централното градско подрачје.

Со албански знамиња се шетаа луѓе низ охридската чаршија облечени во албански национални обележја

За случајот е информирана полицијата која испрати екипа на лице место за да ги утврди околностите кои довеле до настанот. Неофицијално, станува збор за играорна група од Косово, која утрово го поставила знамето на Република Албанија на Самуиловата тврдина во Охрид, во обид да направат сопствен играорен перформанс.

Image may contain: one or more people, car, tree and outdoor

Знамето е веднаш отстрането, а екипа на СВР Охрид приведе четири лица. Во моментов се чекаат понатамошни инструкции од Јавниот обвинител. (Крај)

извор: ОхридПрес фото: ОхридПрес

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...