11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаКАКО И ЗА КОГО НАСТАНАЛА „МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ“? (ВИДЕО)

КАКО И ЗА КОГО НАСТАНАЛА „МАКЕДОНСКО ДЕВОЈЧЕ“? (ВИДЕО)

Седеле така Јонче Христовски, Кочо Петровски, Виолета Томовска и други македонски
музичари, на 4 февруари во далечната 1967 година, на веселба по повод првиот роденден на
малата Невенка. Одеднаш, низ муабет, им светнало дека никогаш немаат направено песна за
македонското девојче (т.е. убавината на македонската жена), па фатиле на лице место да
компонираат. Песната биднала, прераснувајќи во најубавиот можен подарок за мајката на
малата Невенка – Виолета Томовска.
Во април истата година, Виолета Томовска и Кирил Манчевски премиерно ја изведуваат песната
„Македонско девојче“.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...

Сузбиена криминална група во Македонија, приведени 10 лица

Сузбиена криминална група, приведени 10 лица Денеска (02.03.2024), Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал - Сектор за криминалистички истраги - Единица за недозволена...

Уапсена жената која ограби починат човек во Велес

Полицијата ја уапси жената, која го ограби 54-годишниот велешанец, веднаш откако му се слошило, паднал и починал. Триесет и двегодишната велешанка, наместо да му помогне...