7.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаВИДЕО: Со песна од Тоше Проески пречекан папата Франциск

ВИДЕО: Со песна од Тоше Проески пречекан папата Франциск

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск при својата историска Апостолска посета на Република Македонија пред катедралата „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје од група млади танчери со прекрасна кореографија беше пречекан со песната „За овој свет“ од Тоше Проески.

Во моментов, Папата Франциск одржува екуменска и меѓурелигиска средба со млади и со свештеници, нивни семејства и со богопосветени во Католичката црква во Скопје.

Посетата на папата Франциск, се оценува како историски чин, а се реализира во исклучително важен период за земјава, кога исчекорува по патот на европските и евроатлантските интеграции, ја зацврствува внатрешната кохезија и носи пораки за помирување и солидарност.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Групата на Палевски имала списоци за изнуди, киднапирања и ликвидации, тврди Ременски

Да се прошири истрагата за групата на Љупчо Палевски, зашто нивните дејства се еднакви на тероризам и истите имаат криминално минато за кое требало...

Курти бара најстроги казни за убијците на Вања

Косовскиот премиер Албин Курти смета дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во Македонија и нарачаното убиство на 30-годишната Лиридона...

Македонските иселеници во Турција никогаш не ги заборавија своите македонски корени

Според Мустафа Кемал Узункаја, здружението на македонските иселеници ЕГЕ во изминативе години има преземено повеќе активности што се насочени кон зачувување на нивните македонски...

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години.

Македонската јавност се сеќава на случајот со малата Билјана Србиновска, чие тело исто така беше пронајдено во село Бразда, пред околу 33 години. До...