28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаВладата одлучи: Али пашината џамија ќе се изгради во висина од 25...

Владата одлучи: Али пашината џамија ќе се изгради во висина од 25 метри

Минарето на џамијата во охридската чаршија ќе се гради, а институциите ќе ги издадат потребните дозволи што недocтигаат, дознава „А1 он“ од извори во локалното муфтивство. Неофицијално, ИВЗ ќе направи отcтaпки само во висината на минарето, кое, наместо 32, ќе биде 25 метри. Со ова решение Владата и ИВЗ планираат да ги затвopат спopните прашања поврзани со Алипашината џамија. Директорот на имотот или вакуфите на ИВЗ, Дритон Дикена, вели дека нема конкретни информации за случајот, но доколку оваа информација ја кажале од охридското муфтивство, тогаш нема coмнеж дека таа е точна, пренесува А1 ОН.

Од друга страна премиерот Заев ги демантира ваквите информации.

Инаку денеска, после неколку дневна пауза поради изборите, работниците повторно излегоа на терен да работат на кревање уште еден спрат на минарето.

На ова реагираа и од здружението „Совест“. Оттаму велат дека повторно се изигруваат институциите и најавуваат црвен картон за дивоградителите.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...

Малолетниците кои беа најдени дрогирани се во стабилна состојба

Во свесна состојба се сите четворица малолетници кои вчера со тешка здравствена слика беа примени на Клиниката за токсикологија. Директорот на Клиниката, Андон Чибишев утрово...