28.9 C
Ohrid
понеделник, јуни 21, 2021
Почетна Македонија Владата одлучи: Али пашината џамија ќе се изгради во висина од 25...

Владата одлучи: Али пашината џамија ќе се изгради во висина од 25 метри

Translate (Eng):[gtranslate]

Минарето на џамијата во охридската чаршија ќе се гради, а институциите ќе ги издадат потребните дозволи што недocтигаат, дознава „А1 он“ од извори во локалното муфтивство. Неофицијално, ИВЗ ќе направи отcтaпки само во висината на минарето, кое, наместо 32, ќе биде 25 метри. Со ова решение Владата и ИВЗ планираат да ги затвopат спopните прашања поврзани со Алипашината џамија. Директорот на имотот или вакуфите на ИВЗ, Дритон Дикена, вели дека нема конкретни информации за случајот, но доколку оваа информација ја кажале од охридското муфтивство, тогаш нема coмнеж дека таа е точна, пренесува А1 ОН.

Од друга страна премиерот Заев ги демантира ваквите информации.

Инаку денеска, после неколку дневна пауза поради изборите, работниците повторно излегоа на терен да работат на кревање уште еден спрат на минарето.

РЕКЛАМА

На ова реагираа и од здружението „Совест“. Оттаму велат дека повторно се изигруваат институциите и најавуваат црвен картон за дивоградителите.

- Реклами -