15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаСветско, а наше: Прилепска Газоза во популарната крими серија Blacklist

Светско, а наше: Прилепска Газоза во популарната крими серија Blacklist

Прилепската Газоза по некоја случајност се појави во мегапопуларната телевизиска крими-серија Blacklist. Колку и да се чини неверојатно, во една од сцените во 14 епизода, од четвртата сезона, во позадината јасно се гледа пластичното шише на кое со кирилични букви пишува Газоза. Шишето не е отворено и во него се препознава жолтеникавата боја на овој популарен македонски безалкохолен пијалак.

Шишето е во домот на старица, која разговара со актерот Рајан Еголд, кој во серијата го глуми ликот на инспекторот Том Кин. Прилепската Газоза е во кадар неполна минута, доволно за македонските фанови на оваа серија да ги препознаат шишето и налепницата.

Не е позната причината поради која продуцентите на серијата се решиле во позадина да стават токму Газоза. Веројатно им се чинело дека е доволно егзотичен и мистериозен пијалак, па се сетиле да го употребат како реквизит во една од сцените на серијата во која фокусот е на разрешувања тајни заговори во американското подземје.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...