1.9 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаНаместо косилка за трева -Овци ја пасат тревата на тетовскиот стадион (ФОТО)

Наместо косилка за трева -Овци ја пасат тревата на тетовскиот стадион (ФОТО)

Стадо домашни животни овци на тревникот од игралиштето на стариот градски стадион во Тетово и заклучена врата е причината денес тренинг да не одржуваат фудбалерите на ФК Љуботен.

Овој клуб редовно се соочува со вакви услови за работа, иако пред само четири дена како што извести МИА, како најстар фудбалски колектив стар 100 години и офоремен 1919 година стана дел од меѓународен сојуз на најстари фудбалски клубови во светот.

-Наидовме на заклучена врата, а стадионот служеше за напасување на добиток. Покрај тоа што секојдневно се среќаваме со слични проблеми за време на тренинзите кои звучат банално : како напасување на крави, кози , авто школа на атлетска патека и ред други работи за кои не им е место да се објават, денеска преку ова не може да не реагираме. Ги замолуваме градските власти да реагираат бидејќи овој стадион се користи исклучиво за тренинзи на млади категории на сите клубови во градот. – велат од ФК Љуботен.

Спортистите и спортските работници реагираат дека ваквата состојба последниве години кулминира и се повеќе стадионот се уништува и е недостапен за нив. Павле Симовски, поранешен атлетичар потсетува дека не било секогаш така.

-На овој стадион некогаш гостуваа Динамо, Хајдук, Партизан, Црвена Звезда, Олимпија, Железничар, (ФК Тетекс во прва и втора југословенска лига)… А денес – денес тревата се коси на природен начин, со пасење на овци. – вели Симовски.

Овој фудбалски терен е од големо значење за клубовите во градот. Покрај првите екипи и младинските категории имаат потребе од терен за подговтовки, градот брои два прволигаши Шкендија и Ренова, второлигашот Тетекс и Љуботен во третата лига запад.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...