11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонија200.000 Албанци ја напуштиле Македонија во потрага по работа и подобар живот?

200.000 Албанци ја напуштиле Македонија во потрага по работа и подобар живот?

Известувајќи за одлуката на албанската Влада да ги укине работните визи за Албанците
од Македонија и од Црна Гора, порталот „Балкан инсајт“ се повикува на проценки дека
200.000 припадници на најголемото македонско малцинство ја напупштиле земјата.
„Според некои проценки, околу 200.000 етнички Албанци од Северна Македонија си
заминале од земјата за да работат во странство, барајќи подобри економски услови“, стои
на крајот од написот посветен на одлуката на Владата на Еди Рама од 10 мај, според која
Албанците од двата албански соседа го добија тоа што и нивните сонародници од Косово
и од Прешевска долина во мај 2014 година.
„Иако тоа може да изгледа како потег без непосредно влијание или звучи како потполно
симболична иницијатива, ова е неопходен чекор кон зголемување на врските со Албанците во соседните земји без диференцијација врз основа на државјанството“,
напиша вчера на Фејсбук министерот за надворешни работи Гент Цакај, роден во Косово.
На последниот попис во 2002 година во Македонија биле регистрирани 506.083 Албанци.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...

Во денешната акција уапсен Екс градоначалник на СДСМ и син на Екс градоначалник од Вмро?!

Од МВР денеака информираа дека се уапсени десет лица во координирана полициска операција што се спроведе денеска. Четворица од приведени се од Гевгелија, тројца...