19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаНа денешен ден пред 10 години Сашко Кедев е третиот Македонец кој...

На денешен ден пред 10 години Сашко Кедев е третиот Македонец кој се искачи на Монт Еверест (8,848m).

Кардиологот Сашко Кедев на денешен ден пред 10 год. (19.05.2009) се искачи на Монт Еверест и со тоа стана третиот Македонец кој го освои највисокиот врв во светот.

Пред Кедев, на врвот на светот успеаја да стигнат Димитар Илиевски – Мурато кој таму и го остави својот живот, и Глигор Делев.

Тој е единствениот од кој ги има искачено највисоките врвови на сите 7 континенти. Честитки Сашко 🇲🇰🧗‍♂️🏆❤️

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...