23.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија На денешен ден пред 10 години Сашко Кедев е третиот Македонец кој...

На денешен ден пред 10 години Сашко Кедев е третиот Македонец кој се искачи на Монт Еверест (8,848m).

Translate (Eng):[gtranslate]

Кардиологот Сашко Кедев на денешен ден пред 10 год. (19.05.2009) се искачи на Монт Еверест и со тоа стана третиот Македонец кој го освои највисокиот врв во светот.

Пред Кедев, на врвот на светот успеаја да стигнат Димитар Илиевски – Мурато кој таму и го остави својот живот, и Глигор Делев.

Тој е единствениот од кој ги има искачено највисоките врвови на сите 7 континенти. Честитки Сашко 🇲🇰🧗‍♂️🏆❤️

РЕКЛАМА
- Реклами -