8.6 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаНаместо поголеми плати и инвестиции: Во Скопје на 29 јуни ќе се...

Наместо поголеми плати и инвестиции: Во Скопје на 29 јуни ќе се оддржи парада на гордоста

Во Скопје годинава ќе се одржи парада на гордоста. Таа е планирана за 29 јуни каде што неколку стотици учесници ќе прошетаат низ улиците на Скопје. Учесниците на оваа парада имаат цел да го свртат вниманието на јавноста против дискриминацијата со кои се соочуваат членовите на ЛГБТИ заедницата.

Често овие паради предизвикуваат насилства, особено во соседството. Во Белград за време на одржувањето беа запалени неколку објекти во минатите години, а оваа година во Солун неколку учесници на парадата беа фрлени во море. Во Истанбул парадата не се одржа бидејќи луѓето добиваа сериозни закани по живот.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...