20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаИсторијаВо Рим заврши манифестацијата во чест на св. Кирил

Во Рим заврши манифестацијата во чест на св. Кирил

Со музички концерт и со песната „Македонско девојче” која ја исполни оперската певица Весна Гиновска Илкова, синоќа во Рим заврши традиционалната повеќедецениска манифестација во чест на св. Кирил.

 

Последната програмска содржина ја подготви Министерство за култура на Македонија, а ја следеа гости, пријатели и почитувачи на делото на сесловенските просветители, браќата св. Кирил и Методиј.

Уметничката програма што се одржа во престижниот хотел “Амбасадор” во Рим ја отвори заменик-министерот за култура Владимир Лазовски, кој во своето обраќање посочи дека манифестацијата претставува афирмација на визионерското просветителско дело на светите браќа и кое во актуелниот европски контекст зборува за космополитизам и разбирање на различностите, нагласи Лазовски.

Државната делегација предводена од претседателот на  Парламентот Талат Џафери по завршувањето на концертот приреди коктел на кој учествуваше и Цвета Карајанчева, претседател на Народното собрание на Република Бугарија. Првите луѓе на законодавниот дом го честитаа 24 мај – Денот на сесловенските просветители и ја продолжија нововостановената традиција за организирање и учество на културно уметнички манифестации посветени на големиот празник.

Вчера во рамки на чествувањето се одржа Молебен во Базиликата Сан Клементе, а потоа делегацијата предводена од претседателот на Собранието Талат Џафери беше на аудиенција кај светиот отец на римокатоличката црква во Ватикан Папата Франциск.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Македонец се обидел да прегази полицајци во Италија

Организирана група на крадци, се обидела да прегази полицајци, откако биле откриени во близина на Ковињано, при што во нивниот автомобил биле пронајдени предмети...

Денес на само 40- годишна возраст почина Цеце од Тетово, жената која ги молеше граѓаните за помош, Цеце зад себе остави три малолетни деца.

Сакаме да споделиме претажна вест. Цеце од Тетово, мајката на трите малолетни деца која го стави своето #СрцеНаДланка бидејќи нејзиното семејство живееше тешко и...

Aхмети огорчен што ќе биде опозиција – Oд фиока го вади Охридскиот договор и бара поддршка за негово почитување?!

Eвропскиот фронт предводен од ДУИ најавува битка за почитување на духот на Охридскиот договор и ги повика граѓаните на масовна поддршка. Сепак, Али Ахмети...

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...