15.9 C
Ohrid
понеделник, април 15, 2024
ПочетнаМакедонијаГневни жители на Маџари: „Метла“ за градоначалникот на Гази Баба, не сакаме...

Гневни жители на Маџари: „Метла“ за градоначалникот на Гази Баба, не сакаме шприцеви и игли

„Срамота е ова што го прават. Ако ги донесат наркозависниците тука во фабриката, не ќе можеме од дома да излеземе. Не сакаме нашите деца да гледаат шприцови и игли секој ден“, порачаа револтирани жители од населбата Маџари од денешниот протест кој беше против дислокација на Центарот за зависници од Кисела вода во една од просторите на поранешната фабрика МЗТ.

„Нека најдат некоја ливада во Бардовци и нека ги сместат таму. Среде населено место да носат наркозависници, ќе биде хаос, ќе ни биде страв од дома да излеземе. Значи не ги сакаат во Кисела вода, па сега ајде да ни го донесат овде. Градоначалникот Борче Георгиевски нека не се прави глув, пет пати бевме во општината, не не прими. Ако не е способен нека си даде оставка и нека дојде некој кој го бива за таа работа“, изјави за „А1он“ Донка Димковска, жител на Маџари.

Жителите на Гази Баба , во знак на револт еден час ја блокираа главната улица “Перо Наков“ и со транспаренти во раце на кои беа испишани пораки „Да престане самоволието на градоначалникот Георгиевски”, “Стоп за отворање центар за зависници“, „Да се слушне нашиот глас“, упатија апел до власите да не се преместува центарот за зависници во Маџари.

„Некои одозгора таму си решиле зависниците да ни ги донесат тука без да не прашаат, ова е самоволие. Не сме револтирани само од градоначалникот туку и од “главатарите“ што си седат во фотелјите, почнувајќи од Заев. Градоначалникот е само маша на тоа што ќе го одлучат тие. Се знае, тој прави како што тие му кажуваат“, рече Милан Трајковски жител на Гази Баба.

Граѓаните од населбата Маџари и околните места собираа потписи кои ќе ги предадат до надлежните и ќе бараат да не се сместат зависниците тука. Доколку не се уважи нивниот глас, најавуваат порадикални протести.

„Имаме кучкарник, имаме канта пазар, депонија, сточен пазар, еве сега и ценар за зависници ни носат, уште тоа ни фалеше. Ако мислат дека ќе се откажеме, се лажат. Само за еден ден собравме огромен број потписи, ако тоа не е доволен доказ за нашиот револт, ќе преземеме и други чекори“, додаде жителка на Маџари.

Револтот на жителите на оваа населба следи откако министерот Венко Филипче, донел одлука центарот за зависници да се дислоцира од општината Кисела вода во индустриската зона во Маџари.

 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

О2: Мијалкови започнаа да градат луксузен хотел во Охрид, уништена шума стара 70 години

Во Охрид, над Горица 3 започнува градба на хотел, а за таа цел е унишена стара шума над 70 години која ја засадиле жители...

Загина познат фотограф од Гостивар, албанските партии ги откажаа митинзите

Четириесет и тригодишниот Едмонд Амзаи, познат фотограф од Гостивар и сопственик на фото-студиото „Акон“, денеска загинал во тешка сообраќајна несреќа во Велес, пренесоа медиумите...

Јелена Спенџарска: Имав хејтери оти сум од Берово, ама сепак успеав во животот.

Водителката Јелена Спенџарска е вечерашна гостинка во 11-та епизода на Бомбакис поткастот. Таа раскажува за почетоците на својата кариера, предизвиците со кои се соочувала...

Уапсен па пуштен на слобода бегалецот Грујевски

Екс началникот на Петтата управа во УБК и бегалец, Горан Грујевски вчера бил уапсен во Загреб по распишана меѓународна потерница од македонските власти но...