-1.1 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаСветБудимпешта : Крузерот удира во брод кој веднаш се превртува на страна!...

Будимпешта : Крузерот удира во брод кој веднаш се превртува на страна! Потонал за само 7 секунди

Унгарската полиција на прес-конференција прикажала нова снимка од бродоломот во Будимпешта во кој настрадале најмалку 7 лица.

По околу 20 патници се трага, меѓутоа, има се помалку надеж дека ќе се пронајдат уште преживеани.

На снимката од надзорните камери може да се види како огромниот крузер “Викинг Сигин” удира во туристичкиот брод “Сирена”.

Од јачината на ударот, бродот се превртел и потонал. Полицијата наведува дека бродот потонал за околу 7 секунди.

Патниците во главно биле туристи од Јужна Кореја, а потрагата ја отежнува високиот водостој.

Сосема обичната обиколка на Дунав се претворила во вистинска трагедија, откако на бродот во кој имало 32 патници и двајца членови на екипажот, по судирот со другото пловило, потонал кај мостот Маргарет.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Агелер најави нови имиња: Македонија се соочува со епидемија од корупција

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но во секој случај ние...

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...