7.5 C
Ohrid
петок, март 1, 2024
ПочетнаМакедонијаОсвен за крадење за ништо друго не не бива: Украдени камерите...

Освен за крадење за ништо друго не не бива: Украдени камерите за следење на рисот во НП Маврово

Непознати сторители украле две видео камери со кои се следи движењето на
животните и рисот во националниот парк „Маврово”.
Според СВР Тетово кражбата вчера ја пријавил член на ренџерската служба.
Според пријавата во периодот од 29 март до 28 мај годинава засега непознати
сторители одзеле две видео камери, кои биле поставени во атарот на село Требиште,
во месноста „Солиште“.
Одземените камери, сопственост на НП „Маврово“, се користеле во рамките на
проектот „Заштита на балканскиот рис“
МИА/Фото: НП „Маврово

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...