6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаСветБугарија сака нејќе мора да купува авиони од Америка

Бугарија сака нејќе мора да купува авиони од Америка

Бугарското министерство за одбрана соопштило дека договорот за купопродажба би требало да биде готов во наредните две недели.

Бугарија очекува дека САД ќе им испорачаат осум нови F-16 борбени авиони, во вредност од повеќе од милијарда евра, порачале од министерството за одбрана.

Стејт департментот ја одобрил продажбата на борбените авиони на бугарската војска, било соопштено во понеделникот во Пентагон.

Бугарија, членка на НАТО и ЕУ, сака да ги замени застарените советски авиони MIG-29 и да се вооружи според НАТО стандарди.

Купувањето на ваквото оружје би било најголема набавка за оваа балканска земја уште од падот на комунизмот.

Бугарското министерство за одбрана соопштило дека договорот за купопродажба би требало да биде готов во наредните 2 недели.

“САД во двонеделниот рок би требало да им ја претстават нацрт понудата на бугарските власти. Очекуваме дека цената за осум борбени авиони ќе биде 1,2 милијарди долари”

Првобитната цена која Бугарите биле подготвени да им ја платат на Американците за борбените авиони била околу 1.04 милијарди долари, но бугарскиот парламент дал зелено светло за надминување на планираната сума.


 

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...

Албанец одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик. (Видео)

Граѓанин одбива да прими казна оти била напишана на македонски јазик На социјалните мрежи се споделува видео на коешто се гледа како двајца македонски полицајци...