9.9 C
Ohrid
недела, декември 3, 2023
ПочетнаМакедонијаДоколку сакате да возите по автопатот Штип-Миладиновци, ќе треба да подигнете кредит...

Доколку сакате да возите по автопатот Штип-Миладиновци, ќе треба да подигнете кредит од банка..

Откако десетина пати беше одложено пуштањето во употреба на автопатот, утринава не одговарија зошто немаше официјално сечење на лента. Автопатот чини 200 милиони евра, а се гради речиси пет години, од 2014-та.

„Автопатот е пуштен со исполнување на условите за тоа. Најважно е граѓаните да возат безбедно по новиот и модерен автопат. Се замолуваат учесниците во сообраќајот да ја почитуваат сообраќајната сигнализација, заради нивна безбедност“, рече Зоран Китанов, директор на Агенција за патишта.

Според пресметките од наредната година граѓаните кои патуваат од Скопје до Штип и назад ќе треба да платат 320 денари само за патарини.

На првата постоечка патарина износот е 40 денари во еден правец, а новите две патарини ќе бидат по 50 и 70 денари во еден правец. И покрај знаците и сигнализацијата, сепак како за прв ден, многу автомобили, го згрешија и патот. Најскапа патарина во земјава ќе биде едната од двете на автопатот Демир Капија – Смоквица која ќе чини 100 денари. Таа треба да почне со наплата за седум дена, а другата допрва ќе се гради.

Така граѓаните кои летово ќе патуваат од Скопје до Богородица, само за патарини ќе треба да платат 280 денари во еден правец или вкупно 560 за во двата правца. Додека пак тие кои патуваат од Табановце до Богородица ќе треба да издвојат по 340 денари за патарини само во еден правец.

Цените на останатите патарини останува иста. Има намалување само на сумите на две патарини кои се плаќаат во евра. А во новиот ценовник има и нова категорија возила, тоа се мотори кои ќе плаќаат поефтина патарина бидејќи до сега влегувале во категоријата автомобили.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Полицијата заплени автомобил, со вештачење и ДНК анализа ќе се проверува дали во него била Вања

Врз еден автомобил кој полицијата го заплени доцна синоќа се врши форензичка анализа. Целта е да се утврди дали е поврзан на било каков...

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странство

Исчезна 13 годишно девојче од Кочани. Пратила порака дека заминува во странствоЗ.Н. (32) од Кочани пријавила исчезнување на нејзината 13 годишна ќерка. Според пријавеното,...

Приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Пет лица се приведени доцна синоќа поврзани со случајот на исчезнувањето на 14 годишната Вања Ѓорчевска, истрагата има напредок но во интерес на истрагата...

Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има една од најголемите, ако не и најголема фабрика за производство на муниција во југоисточна Европа

Македонија започнува со сериско производство на дронови, Инфомакс ексклузивно го дознава името на првиот македонски дрон!Македонија ќе произведува дронови и малокалибарска муниција, ќе има...