7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаБитолчани конечно добиваат 3D пешачки премин

Битолчани конечно добиваат 3D пешачки премин

о примерите од градови низ светот и Битола сега добива тридимензионален пешачки премин.

Подмладокот на „Ротари клубот Битола“ е иницијатор на овој проект, со цел поголема безбедност во сообраќајот. Од таму велат дека сакаат акцентот да го стават на пешаците да внимаваат каде преминуваат, а секако и на возачите.

Се договорија со полицијата и општината и го стартуваат условно речено пилот-проектот.

Ќе ги чекаат реакциите и на минувачите и на возачите, за потоа да се продолжи со вакви 3Д пешачки премини и на други места.

Првиот 3Д пешачки премин го изведува тимот на „Hybrid Minds Crew“ пред гимназијата „Јосип Броз Тито“ на булеварот „1 Мај“.

Овие пешачки премини создаваат оптичка илузија, која ги тера возачите да ја намалат брзината на своите возила.

Познавачите на приликите велат дека ова решение е поевтино, попрактично и посимпатично во однос на конвенционалните „лежечки полицајци“, а и не може да го оштети возилото.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...