14.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Битолчани конечно добиваат 3D пешачки премин

Битолчани конечно добиваат 3D пешачки премин

Translate (Eng):[gtranslate]

о примерите од градови низ светот и Битола сега добива тридимензионален пешачки премин.

Подмладокот на „Ротари клубот Битола“ е иницијатор на овој проект, со цел поголема безбедност во сообраќајот. Од таму велат дека сакаат акцентот да го стават на пешаците да внимаваат каде преминуваат, а секако и на возачите.

РЕКЛАМА

Се договорија со полицијата и општината и го стартуваат условно речено пилот-проектот.

Ќе ги чекаат реакциите и на минувачите и на возачите, за потоа да се продолжи со вакви 3Д пешачки премини и на други места.

Првиот 3Д пешачки премин го изведува тимот на „Hybrid Minds Crew“ пред гимназијата „Јосип Броз Тито“ на булеварот „1 Мај“.

Овие пешачки премини создаваат оптичка илузија, која ги тера возачите да ја намалат брзината на своите возила.

Познавачите на приликите велат дека ова решение е поевтино, попрактично и посимпатично во однос на конвенционалните „лежечки полицајци“, а и не може да го оштети возилото.

- Реклами -