14.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Мито и Корупција колку да сакаш: Вработена во Основен суд Скопје зема...

Мито и Корупција колку да сакаш: Вработена во Основен суд Скопје зема 6.500 евра мито за промена на пресуда

Translate (Eng):[gtranslate]

На видео кое го објави порталот Досие.мк. се гледа вработена во Основен суд во Скопје како договара и зема поткуп за да договори пресуда. Се работи за вработена во оддел за стопански спорови.

Вработената од семејство на осуден за разбојништво побарала и добила 6500 евра за наводно да договори пресудата во Апелациониот суд да падне односно да биде укината. Семејството се согласило и и дале пари кои таа ги ставила во џеб, а пресудата поради грешки во постапката била укината и вратена на повторно судење.

РЕКЛАМА
- Реклами -