4.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаЕрдоган, Заев и Пендароски ќе ја отворат Алипашината џамија

Ердоган, Заев и Пендароски ќе ја отворат Алипашината џамија

Турската амбасадорка во Северна Македонија Тулин Еркал Кара , која вчера ја посети Алипашината џамија во Охрид, најави  дека претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган ќе допатува на свеченоста по повод промовирањето на реконструираниот верски објект.

Таа уште истакна дека се работи на усогласување на терминот со македонските власти за присуство на свеченото отворање на обновената џамија.Се очекува на отворањето да присуствуваат и премиерот Заев и претседателот Пендаровски.

Алипашината џамија беше реконструирана и реновирана согласно одлука на Управата за заштита на културно-историското наследство, со финансиска поддршка на Република Турција, но без градежна дозвола. За амбасадорката и за ИВЗ не е спорно, што објектот е дивоградба.

– „На претседателот Ердоган му беше сон реставрирањето на објектот. Република Туриција и Република Северна Македонија се братски држави. Турција преку агенцијата Тика и вакавското здружение има реновирано повеќе обејкти во Северна Македонија. Нашето пријателство е засекогаш и долгорочно“, рече меѓу другото амбасадорот Кара.

Повикувајќи да се почитуваат различностите, амбасадорката рече дека не гледа ништо спорно во реконтрукцијата, односно дека  било испочитувано се што било договорено помеѓу двете држави во врска со реконструкцијата на верскиот објект.

Нејасно е како не гледаат ништо спорно кога објектот е дивоградба, а воедно и една од забелешките на УНЕСКО.

Извор http://www.ohridnet.com/vesti/ohrid/18958-erdogan-zaev-i-pendaroski-kje-ja-otvorat-alipashinata-dzamija

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...