3.9 C
Ohrid
четврток, октомври 21, 2021
Почетна Македонија Оперскиот пејач Нацоски очекува бугарскиот претседател да му се извини на македонскиот...

Оперскиот пејач Нацоски очекува бугарскиот претседател да му се извини на македонскиот народ за Ваташа

Translate (Eng):[gtranslate]

Деновиве ги читам изјавите на бугарските националисти во врска со историјата на македонскиот народ и не можам да се изначудам на нивните небулози, напиша на својот фејсбук-профил светски познатиот македонски оперски пејач Благој Нацоски.

Особено апсурдна е онаа во која ја негираат нивната фашистичка окупација на Македонија. Со ова мое видео сакам да ги потсетам што се случило токму на денешен ден пред 76 години во месноста Моклиште, Тиквешко!

Белки како знак на добрососедство и пријателство бугарскиот претседател ќе се поклони пред споменикот во Ваташа и ќе му се извини на целиот македонски народ за злосторите како овој и оној во Дабница во 1942“, напиша Нацоски.

РЕКЛАМА

Тој пред камерата на својот компјутер ја испеа и народната песна „Ми заплакало селото Ваташа“.