20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаПрекрасна вест: Се роди бебе пони во Зоолошката во Скопје

Прекрасна вест: Се роди бебе пони во Зоолошката во Скопје

Скопската Зоолошката градина има нов член, соопштија од ЗОО Скопје, преку официјалната Фејсбук страница.

„Утрово се роди Лука, син на гордата мајка Голди“, стои во вчерашната објава на фејсбук-профилот на Зоолошката, заедно со фотографијата од малото пони.

Зоолошката градина изминатиот период почна редовно да известува за сите принови. Неодамна се роди мајмунче гибон, бамби срнче, а зоолошката беше збогатена со слонови и лемури.

Зоолошката градина во Скопје е основана во 1926 година. Располага со 495 животни од 96 вида, и тоа цицачи, птици и влечуги. Зоолошката е отворена секој работен ден, од 9 до 18 часот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...