29.9 C
Ohrid
четврток, јуни 24, 2021
Почетна Македонија Прекрасна вест: Се роди бебе пони во Зоолошката во Скопје

Прекрасна вест: Се роди бебе пони во Зоолошката во Скопје

Translate (Eng):[gtranslate]

Скопската Зоолошката градина има нов член, соопштија од ЗОО Скопје, преку официјалната Фејсбук страница.

„Утрово се роди Лука, син на гордата мајка Голди“, стои во вчерашната објава на фејсбук-профилот на Зоолошката, заедно со фотографијата од малото пони.

Зоолошката градина изминатиот период почна редовно да известува за сите принови. Неодамна се роди мајмунче гибон, бамби срнче, а зоолошката беше збогатена со слонови и лемури.

РЕКЛАМА

Зоолошката градина во Скопје е основана во 1926 година. Располага со 495 животни од 96 вида, и тоа цицачи, птици и влечуги. Зоолошката е отворена секој работен ден, од 9 до 18 часот.

- Реклами -