11.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонија„Глас за Македонија“: Гоце Делчев е предаден по втор пат

„Глас за Македонија“: Гоце Делчев е предаден по втор пат

Партијата „Глас за Македонија“ на Солза Грчева најостро реагира на изјавите на претседателот Пендаровски и на премиерот Заев во врска со македонскиот револуционер Гоце Делчев и бугарските политички провокации.

„Неспорна историска вистина е дека вам господине Пендаровски, како актуелен претседател на македонската држава, не ви се при срце и свест интересите на македонскиот народ од кого потекнуваат и најголемиот број на граѓани. Истава забелешка ја упатуваме и до Заев, премиерот (северен)“, се наведува во партиското соопштение.

Од „Глас за Македонија“ велат дека недозволиво е да се лицитира со имиња, дејци и случувања кои се доказ за вековниот стремеж на Македонецот за слободен културен, историски, економски, политички, социјален и народносен развиток.

„Историска вистина е дека Гоце Делчев е македонска револуционерна личност, која живеела во османлиски прилики, бил, нејзин поданик (државјанин), а според признатата религиозна власт, патријаршиска или егзархиска се определувал кон ‘Булгар’ милетот (впрочем така се определувале и дел од тогашните Срби, Албанци, Власи и др.) Ако грешиме, прашајте ги историчарите во Турција (кои се наследници и проучувачи на османлиските архиви)“, посочуваат од партијата на Грчева.

Обраќајќи се до Заев и Пендаровски од „Глас за Македонија“ велат дека лошо во целата ситуација е тоа што и оние кои треба да ги советуваат, неуко ги информираат.

„Македонската историска јавност не ја претставуваат вашите избрани комисисти, по вокација историчари“, сметаат од партијата и додаваат дека ги осудуваат и сите оние кои молчат за овој чин кој го квалификуваат како предавство на делото на Гоце Делчев.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...