28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаБорисов: Македонија нема да добие преговори со ЕУ во блиска иднина...

Борисов: Македонија нема да добие преговори со ЕУ во блиска иднина…

Бугарскиот премиер Бојко Борисов најавува дека Македонија и другите земји од Западен Балкан нема да добијат преговори со ЕУ во блиска иднина. Среде разговорите за избор на нови европски власти, коментирајќи дека Бугарката Кристалина Георгиева отпаднала од трката за заменик на Федерика Могерини на местото висок претставник за надворешна политика, Борисов рече дека многу веројатно нема да има покана за земјите од регионот, а Бугарија не сака да биде обвинета дека токму таа го попречува проширувањето, пренесува телевизија АЛФА.

-Многу е веројатно земјите на Западен Балкан да не бидат поканети. И тогаш – Косоварите, Албанците, Македонците, Србите… ќе речат дека заради Бугарката не добиле покана, изјави Борисов во Брисел.

Пред крајот на неделава во полскиот Познањ ќе се одржи Самит ЕУ-Западен Балкан, како дел од Берлинскиот процес започнат пред пет години од германската канцеларка Ангела Меркел. Канцеларката, која и самата ќе присуствува на Самитот, повтори дека регионот има европска перспектива, но дека патот е долг и исполнет со камења

-Денес состојбата во Западен Балкан е мирна, но има предизвици кои треба да се решат и потребно е да се исполнат условите за да се подготват земјите за влез во ЕУ. Патот е се уште трнлив, оценува Меркел.

Големо прашање е дали на Самитот во Познањ ќе се случи нешто друго освен повторувањето на заложбите за европска интеграција на македонското соседство, a нашата земја речиси извесно ќе чека барем до октомври за евентуално да добие датум за преговори. Сепак, иако постојано се повторува дека заради европските избори и песимизмот во неколку важни европски центри, процесот на проширување е блокиран, во пракса се покажува дека блокадата не важи за сите. Србија пред неколку дена го отвори поглавјето девет во преговорите, а влегува во процесот на ревизија за поглавјата 23 и 24, што е јасен показател дека сериозно напредува кон ЕУ и во овој условно кажано, период на стагнација за регионот. Претседателот Пендаровски и премиерот Заев во повеќе наврати потенцираа дека земјата мора да добие датум до октомври, бидејќи во спротивно во прашање ќе биде доведен кредибилитетот на Унијата, додека шефот на дипломатијата Димитров дури порача дека неуспехот годинава би значел и крај на македонските евро интеграции, анализира АЛФА.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...