16.9 C
Ohrid
сабота, јули 24, 2021
Почетна Македонија Организаторите на „Скопје Прајд“ бараат од институциите да продолжат да го следат...

Организаторите на „Скопје Прајд“ бараат од институциите да продолжат да го следат говорот на омраза

Translate (Eng):[gtranslate]

Благодарност за поддршката и признание за институциите изразија организаторите на првата „Парада на гордоста“ што викендов успешно за се одржа во Скопје.

„Би сакале да му оддадеме јавно признание на Министерството за внатрешни работи за одличната соработка пред и во текот на одржувањето на Скопје Прајд и за професионално извршената работа. МВР доследно ја спроведе својата превентивна улога во текот на настанот, без притоа да го наруши чувството на сигурност кај учесниците. Исто така, полицијата успешно спречила обид за напад врз активист во приградска населба во Скопје, по завршувањето на Скопје Прајд“, велат организаторите.

Тие го охрабруваат Министерството да продолжи да го следи говорот на омраза и соодветно да постапува. Посебен апел организаторите упатија до Јавното обвинителство, од кое очекуваат поенергична борба против овој феномен кој продуцира и насилство.

РЕКЛАМА
- Реклами -