6.9 C
Ohrid
четврток, април 18, 2024
ПочетнаМакедонијаВнимавајте: Отворените шахти се побројни, опасни и за пешаците и за возачите

Внимавајте: Отворените шахти се побројни, опасни и за пешаците и за возачите

Бројот на отворените шахти низ тротоарите и одделни улици во Скопје во изминатите неколку години енормно е зголемен.

Од пропаѓање во отворените шахти со поголема длабочина, минатата година беа повредени голем број минувачи.

Отворените или оштетени шахти низ одделни улици на Скопје во голема мера го отежнуваат сообраќајот, а понекогаш се причина за оштетување на возилото или пак за предизвикување сообраќајна незгода.

Необезбедените и отворени шахти и сливници се закана за безбедноста на пешаците доколку се наоѓаат на пешачките зони, но се сериозна закана за учесниците во сообраќајот ако се на некој коловоз. Кој било може сериозно да настрада и да добие некаква скршеница при движење низ градот. Вакви посериозни случаи имало, а граѓаните, иако оштетени, не знаеле кого да обвинат. Телесни повреди може да се случат, но фатално е ако некој заврши со смртни последици. Возачите, пак, исто така, доколку налетаат на некоја отворена шахта, може да настрадаат во несреќа самите или, пак, не сакајќи да повредат и други лица. Материјалните штети на возилата, секако, се дел од последиците што може да настанат по ударот во отворена шахта, пренесува Скопје инфо.

Надлежните од претпријатието упатуваат апел до граѓаните доколку забележат отворена шахта или сливник, веднаш да ја пријават на дежурниот бесплатен телефонски број на ЈП „Водовод и канализација” Скопје 0800 22 555 или на телефонскиот број 30 73 010.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Истепан вработен во ЕВН во Сарај.

Во текот на вчерашниот ден во 15.00 часот во СВР Скопје, Д.Б.(38) од с.Кадино, општина Илинден, пријавил дека во с.Глумово, општина Сарај, при извршување...

Пендаровски: Најмалку тројца владици во Синодот на МПЦ под руско влијание, но немаме докази дека се шпиони на руската федерална служба

Во изминатите неколку години, Македонија протера 18 руски дипломати, т.н. дипломати кои беа руски шпиони. Тоа беше направено во содејство со службите од кои...

Грејната сезона во Македонија продолжува поради временските услови

АД ЕСМ ги информира потрошувачите приклучени на системот за централно греење со кој управуваат компаниите формирани од АД ЕСМ, како и подружницата „Енергетика“, дека...

Скафандерот стана дел од мене, уште го чувам – вели Костадиновска-Стојчевска

Тој скафандер стана дел од мене, го чувам и ќе ми дозволите да ви кажам од кои причини го чувам. Јас бев две години...