7.9 C
Ohrid
недела, март 3, 2024
ПочетнаМакедонијаКолкави се платите на новоотворените работни места со кои се фали СДСМ?

Колкави се платите на новоотворените работни места со кои се фали СДСМ?

Платите на новоотворените работни места со кои се фали СДСМ ќе бидат 200 евра, велат од Комисијата за економија на ВМРО – ДПМНЕ.

 

ПЛАТИТЕ НА НОВО ОТВОРЕНИТЕ РАБОТНИ МЕСТА СО КОИ СЕ ФАЛИ СДСМ ЌЕ БИДАТ 200 ЕВРА! #ТакаОвааНеспособнаВладаПланираДаГоПодобруваЖивотниотСтандардНаМакедонскитеГраѓани

Ако се земе во предвид фактот дека реалниот БДП на земјата во периодот кога СДСМ е на власт се зголемил за само 284 милиони евра, тогаш излегува дека секое работно место од 50.000 со кои се фали СДСМ дека ги креирале во овие две години создава само 470 евра месечно, наспроти 820 евра што секој работник во просек создавал месечно претходно во економијата. Тоа е пад на продуктивноста на новите вработени со кои се фали СДСМ за 75%, што значи дека тие ќе земаат 75% помала плата (или 230 евра) од просечната плата во земјата која изнесува 400 евра.

п.с. Ова е “планот за живот” со кој оваа неспособна Влада на Заев планира да го подобрува животниот стандард на македонските граѓани и да ги задржува младите да не ја напуштаат Република Македонија, стои на Фејсбук страницата на Комисија за економија на ВМРО – ДПМНЕ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Битолчанец ги искоцкал парите, па го запалил казиното.

35-годишник подметнал пожар во казино, соопштија од Битолската полиција. Според информациите, синоќа во 02.15 часот во Битола, полициски службеници од СВР Битола го лишиле од...

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал да собере 10.000...

Силјановска Давкова за само четири часа собра над 15.000 потписи

За само четири часа, во периодот од осум изутринава до 12 часот кандидатката за претседател на Македонија, Гордана Силјановска Давкова над 15.000 граѓански потписи...

Јанкулоска со поддршка за Силјановска-Давкова

Поддршка за мојата професорка, затоа што докажа дека жената истовремено може да биде добра мајка, посветена сопруга и експерт во својата професија – сочуствителна...