2.8 C
Ohrid
понеделник, декември 11, 2023
ПочетнаМакедонијаАнѓушев: Прашањето за брендот е утврдено, секоја компанија може да користи предзнак...

Анѓушев: Прашањето за брендот е утврдено, секоја компанија може да користи предзнак „македонски”

На ниту една компанија од Северна Македонија нема да и биде ускратено да го носи предзнакот македонски, изјави вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев во интервју за Сител, говорејќи за Договорот од Преспа во контекст на смената на власта во Грција и доаѓањето на Владата на Кирјакос Мицотакис.

 

Еден од приоритетите за грчкото Министерство за надворешни работи во Владата на лидерот на Нова демократија е ограничување на негативните последици од Договорот од Преспа, а Анѓушев напомена дека Мицотакис веќе остварил контакт со премиерот Зоран Заев, кој бил мошне позитивен и тие јасно и прецизно кажале дека Договорот не може да се промени без согласност на двете страни.

Според него, во Договорот прашањето за брендот е јасно утврдено, секоја од државите може да го заштити својот бренд и секоја може да го користи предзнакот македонски.

„Ниту еден производ, кој доаѓа од кај нас не може да биде спречен да биде македонски”, нагласи Анѓушев.

Тој потсети дека од Самитот на земјите од Берлинскиот Процес во Познањ, Северна Македонија добила грант од 40 милиони евра, кој, како што кажа е наменет за три проекти – автопатот Скопје – Блаце, гасоводот кон Грција и железничката станица Табановце .

„Сите проекти се во фаза на проектирање, ни ги дадоа средствата да ни овозможат откако ќе бидат проектирани подобро да пристапиме кон финансиските институции да можеме на тие средства да добиеме кредити за да можат овие проекти да бидат финансирани и имплементирани”, рече Анѓушев.

Во врска со реконстуркцијата на Владата и наводните негови несогласувања со досегашниот министер за финансии Драган Тевдовски и можноста тој да влијаел  на неговата смена, Анѓушев рече дека одлуката за реконструкцијата ја донел исклучиво премиерот во консултација со коалициските партнери и оти тој никако не влијаел.

Самиот тој, како што рече, со никого во Владата немал расправии и несогласувања, па ниту со Тевдовски. Имало одредени разидувања во ставовите, на пример за персоналниот данок и лимитот на персоналниот данок, но се било во рамки на дневното работење.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Телма на местото на злосторството – За првпат објавено местото каде Вања била закопана

Јавноста се уште не се смирува со реакции по смрта на Вања и Панче кои претходно беа киднапирани. За првпат Телма ТВ успеа да дојде...

Јован Митрески,новиот претседател на Сообрание?

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. Неофицијално се дознава дека на...

Вмро Дпмне веднаш го разреши претседателот на месниот комитет во Охридско, откако истит бил фатен од страна на полициските службеници како конзумира дрога.

Лицето А.Т по пријавата од МВР за поседување на наркотични средства е веднаш разрешен од местото претседател на месниот комитет во Охридско соопштуваат од...

ЗАГИНА ЛОВЏИЈА ВО КИЧЕВСКО, по грешка застрелан со два истрели

Ловџија од кичевско денеска го загуби животот на лов, откако денеска околу 15 часот бил застрелан од друг ловџија во селото Бигор Доленци, дознава...