16.9 C
Ohrid
сабота, јуни 19, 2021
Почетна Македонија Димитров: Со Турција сме сојузници уште од независноста, сега ќе бидеме заедно...

Димитров: Со Турција сме сојузници уште од независноста, сега ќе бидеме заедно и во НАТО

Translate (Eng):[gtranslate]

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, вчера и денеска престојува во земјата по покана на неговиот македонски колега, министерот Никола Димитров.

Како што информираат од Министерството, на средбата меѓу двајцата министри биле разменети мислења за севкупните билатерални односи помеѓу двете пријателски земји, како и за можностите за зајакнување на соработката.

„Ние бевме сојузници од самата независност на државата, а со ратификацијата го формализиравме тоа сојузништво во поширок евро-атлантски контекст. Пристапувањето на Република Северна Македонија во НАТО ќе ја помести државата надвор од регионалните процепи на несигурност и неизвесност и ќе овозможи побезбедна и попредвидлива перспектива“, истакнал Димитров на средбата.

РЕКЛАМА

На неа било истакнато дека со ратификацијата на пристапниот протокол за членство на државава во НАТО од страна на турскиот парламент само се потврдени блиската соработка и сојузништвото меѓу двете земји, кои, како што било речено, сега и формално ќе бидат заедно во НАТО.

- Реклами -