7.5 C
Ohrid
сабота, март 2, 2024
ПочетнаМакедонијаПодметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Подметната бомба во кафуле во Прилеп за време на „Пивофест“

Во кафе барот „Кафе Ин“ синоќа околу 23.30 часот била подметната бомба.

Од Јавното обвинителство соопштија дека во присуство на припадници од Одделот за антитерористичка заштита, првично е утврдено дека предметот е бомба која по наредба на јавен обвинител е подигната, обезбедена и испратена на вештачење.

Истовремено, издадени се насоки и наредби за целосно расчистување на настанот.

Од МВР за случајот информираа дека се работи за школска бомба која немала експлозивно полнење.

„Нема повредени лица ниту материјална штета“, велат од МВР.

Во Прилеп се одржува 17-тото издание на „Пивофест“ кое ќе трае до недела. Главна ѕвезда на настанот вчера беше Светлана Ражњатовиќ-Цеца.

Ова е втор пат во период од 10 дена, бомба да биде поставена во кафуле во центарот на Прилеп.

 

spot_img
spot_img
Предходна статија
Следна статија
Ел Чапо пристигнал во “планинскиот Алкатраз”: Нарко босот животот ќе го мине во ќелија од која се гледа само небото Точка20/07/201912:34 1.109Големина на фонт А А А Мексиканскиот нарко бос Хоакин Ел Чапо Гузман, влегол во затворот во Колорадо познат како “Алкатраз од Карпестите планини”, за да почне со издржувањето на доживотната затворска казна плус 30 години, откако бил осуден за шверц на тони кокаин, хероин и други дроги во САД, како и за планирање на убиства. Затворот со висока безбедност Супермакс, на 185 километри од Денвер, со околу 375 затвореници, е познат по тоа што од него никој не побегнал откако е отворен во 1994-та година, пренесува “Reuters”. Гузман се приклучил на листата озлогласени криминалци како што се Тед Качински, кој преку писма-бомби убил три лица, потоа учесникот во заговорот за 11-ти септември Закарија Мусави, Тери Николс, осуден за бомбашки напад во Оклахома Сити и бомбашот од Бостонскиот маратон Џохар Тсарнаев. Затворот е наречен Алкатраз од Карпестите планини по славниот затвор во Сан Франциско, меѓу чии затвореници бил и гангстерот Ал Капоне. Како и останатите затвореници, Гузман најверојатно ќе биде затворен 23 часа дневно во самица со мало прозорче, поставено така што од него се гледа само небото. Се очекува дека во неговата ќелија ќе има телевизор, а ќе може да гледа религиозни и едукативни програми. Специјалните рестрикции се користат за затворениците да не можат да шират влијание или да праќаат закани надвор од затворот. Затворениците не можат да се движат низ затворот без придружба, а ги пребројуваат најмалку шест пати дневно. Гузман два пати бегал од мексикански затвор, па откако во 2017-та бил екстрадиран на САД, бил целосно отсечен од надворешниот свет. ЕЛ ЧАПО ХОАКИН ГУЗМАН АЛКАТРАЗ ОД КАРПЕСТИТЕ ПЛАНИНИ КОЛОРАДО
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ЗИБЕРИ: Многу лични документи кои се обработени и подготвени за доставување се заглавени во лавиринтите на МВР

Готови документи се заглавени во лавиринтите на МВР, а поднесени се 50 претставки до Народниот правобранител. „Многу лични документи кои се обработени и подготвени...

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Државниот обвинител Љупчо Коцевски во првото телевизско интервју, во ТОП Тема на Телма наведе дека во обвинителската кариера истражувал многу злосторства, но како убиството...

Зад себе имам мандат без ниту една стратешка грешка, рече Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат на претстојните претседателски избори. Пребарај.. МАКФАКС МАКФАКС МАКЕДОНИЈАПендаровски ја објави кандидатурата за нов мандат: „Не ме контролира никој, ниту...

Скопјанец не пријавил дека е почината мајка му, па девет години ја земал инвалидската пензија !!!

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против Н.Љ.(60) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...