2.7 C
Ohrid
петок, декември 8, 2023
ПочетнаМакедонијаНа плажа во Пештани- Охрид пронајдена стара неексплодирана рачна бомба

На плажа во Пештани- Охрид пронајдена стара неексплодирана рачна бомба

Вчера околу 15 часот, на плажа во охридската населба Пештани, пронајдена е стара неексплодирана рачна бомба.

Полициски службеници извршија обезбедување на местото а претставник на Дирекцијата за заштита и спасување изврши нејзино безбедно подигнување, информра СВР Охрид.

Слични случаи во Пештани имало и во минатото, со оглед на фактот дека тука минувала линијата на фронтот од Првата светска војна, а тогашните армии пред искачувањето на Галичица се ослободувале од оружјето и експлозивни направи фрлајќи ги во Езерото.

OhridNews

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...