23.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија На плажа во Пештани- Охрид пронајдена стара неексплодирана рачна бомба

На плажа во Пештани- Охрид пронајдена стара неексплодирана рачна бомба

Translate (Eng):[gtranslate]

Вчера околу 15 часот, на плажа во охридската населба Пештани, пронајдена е стара неексплодирана рачна бомба.

Полициски службеници извршија обезбедување на местото а претставник на Дирекцијата за заштита и спасување изврши нејзино безбедно подигнување, информра СВР Охрид.

Слични случаи во Пештани имало и во минатото, со оглед на фактот дека тука минувала линијата на фронтот од Првата светска војна, а тогашните армии пред искачувањето на Галичица се ослободувале од оружјето и експлозивни направи фрлајќи ги во Езерото.

РЕКЛАМА

OhridNews

- Реклами -