10.9 C
Ohrid
среда, април 17, 2024
ПочетнаМакедонијаБорисов е дециден дека до октомври ќе се реши чиј херој е...

Борисов е дециден дека до октомври ќе се реши чиј херој е Гоце Делчев, но потенцираше дека и тој има граници и дека не сака да биде предавник на Бугарија

Премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов вели дека е време да се заврши со конфликните теми поврзани со историјата. Борисов вели дека сите херои се бореле за една цел и се надева дека историчарите ќе вложат огромни напори за да се решат историските прашања. Тој вели дека не сака да помисли дека неговата држава ќе ги блокира интеграциите на Северна Македонија во НАТО.

„Дури не би сакал да мислам дека може да дојде до такво прашање, Бугарија да ја попречува Северна Македонија за членство во НАТО. Недозволено е јас да кренам рака против Северна Македонија. Ние да дозволиме да ја блокираме Македонија? Не сакам ни да помислам. Ако кажам “да ќе гласам против“, тогаш колегата ќе треба да каже „добро де и ние ќе бидеме против“. Тука нема ни едно ритче да нема погинато човек и сега да да поставиме вакво прашање?“, рече Борисов одговарајќи на прашање.

Борисов е дециден дека до октомври ќе се реши чиј херој е Гоце Делчев, но потенцираше дека и тој има граници и дека не сака да биде предавник на Бугарија.

„Сите херои за кои спориме ние, се жртвувале за ние да стоиме тука заедно. Тие мечтаеле да се има автономија, да се има мир. Се надевам дека историчарите, не само што нема да попречуваат туку и ќе вложат огромни напори за да го најдат правилното во историјата, што ќе не обединува за заедно да можеме да се поклониме на гробовите. Овие луѓе го дале својот живот и имале цел. Што имаме ние пакосно направено? И од наш заеднички интерес е да бидете во НАТО. Денес обновуваме споменик кој што е срушен, еден човек погинал за да ги сочува своите војници. Комисиите треба да седнат и да разберат дека имаат историска задача и до октомври да се завршат овие теми. Инаку поверувајте дека би било повредливо за јунаштвото. Јас исто така имам граница, бидејќи би бил предавник на Бугарија“, додаде Борисов.

Бугарскиот премиер најави дека нема да коментира ништо повеќе во однос на тоа чиј е Гоце Делчев се додека комисиите не постигнат договор.

„Гоце Делчев е Бугарин кој се борел за слободата на Македонија. Тоа беше изјавата. За да не ми поставувате во иднина вакви прашања, обратете се до Ангел Димитров, член на комисијата и ќе добиете одговор. Тој може да ви даде одговор. Кога ќе ми ја дадат папката со тоа што е договорорено, тогаш Бугарија ќе реши што ќе прави. Згрешив, тогаш згрешив“, објасни Борисов.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Максим: Нема да коалицирам со ова раководство на СДСМ после парламентарните избори

А1он (ВИДЕО) Интервју со Димитриевски: Исклучувам постизборна коалиција со СДСМ, дел од раководството треба да одговара 17/04/2024 - 16:47202 Од: Александар Тодески SHARE Нема да коалицирам со ова раководство...

Затвореници се обиделе да убијат осуденик во затворот Прилеп

СВР Битола поднесе кривична пријава против С.Р.(28) и Д.К.(39), двајцата од Прилеп, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На...

Приведено 19-годишно момче од Гостивар- На соседот му ги украл кравите !!!

Деветнаесетгодишно момче е приведено отако украл добиток од штала во гостиварското село Добридол. „На 16.04.2024 во 09.15 часот во гостиварски Добридол, полициски службеници од СВР...

Скопјанец истепал полицајци во полициска станица

Во понеделникот околу 11.30 часот во Полициската станица Бит Пазар, бил приведен 33-годишниот К.С од Скопје затоа што во станицата физички нападнал полициски службеници...