28.9 C
Ohrid
сабота, јули 13, 2024
ПочетнаМакедонијаБорисов се извини: Моја грешка е што реков северномакедонци

Борисов се извини: Моја грешка е што реков северномакедонци

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов се извини што рекол „северномакедонци“ во едно негово обраќање. Тој вели дека станува збор за грешка.

„Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете. Граѓани на Северна Македонија, простете но јас не сакајќи тоа го кажав и беше претставено како да сакам некој да убијам. Не сакам да се извади некоја реченица од контекст“, рече Борисов.

Бугарскиот премиер на почетокот од месецов најавувајќи го славењето на Илинден рече дека „северномакедонскиот премиер“ заедно ќе се поклонат пред споменикот на Гоце Делчев, а според бугарските медиуми по средбата со Стево Пендаровски во Сараево, бугарскиот премиер рекол дека „северномакедонскиот претседател е првиот северномакедонски политичар кој ги кажал нештата на најправилен начин.

Заев најави протесна нота, но таа не стигна до Софија.

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Повредата на бебето е настаната при земање крв за анализи“: Комисија ќе го истражува случајот на Детска клиника

Мемеди синоќа заедно со министерот за здравство Арбен Таравари го посетија семејството на тримесечното бебе. МАКЕДОНИЈА ВО ПОНЕДЕЛНИК „Повредата на бебето е настаната при земање крв за...

Во Грција- досега се наплатени 350.000 евра за нелегални лежалки

Властите истражиле „повеќе од 1.000 поплаки“ од јавноста на туристичките места како што се островот Крф, полуостровот Халкидики и Атика, регионот околу Атина, во...

Србин ја истепал сопругата, па ја оставил на автопат кај Демир Капија.

По тепачката сопругот го запрел возилото и ја оставил С.М. покрај патот, а потоа со автомобилот, во кој биле нивните малолетен син и внука,...

Бебе во тешка здравствена состојба оставено на улица во Велес

Бебе во тешка здравствена состојба оставено во центар на Велес, било пронајдено од случаен минувач кој веднаш го однел во болница. Настанот бил пријавен синоќа...