24.9 C
Ohrid
четврток, јули 29, 2021
Почетна Македонија Е вака се пее правилно химната на Република Македонија

Е вака се пее правилно химната на Република Македонија

Translate (Eng):[gtranslate]

Оперскиот пејач Влатко Груевски ја испеа државната химна на прославата на Илинден на Мечкин Камен во Крушево, непосредно пред обраќањето на премиерот Зоран Заев.

Химната беше испеана во целост, заедно со строфата:

Одново сега знамето се вее,
на Крушевската република!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!

Овие стихови предизвикаа бура од реакции во јавноста откако пејачката Тамара Тодевска на прославата на националниот празник 4 јули – Денот на независноста на САД во американската мабасада во Скопје, испеа нова верзија на химната без оваа строфа.

РЕКЛАМА

За ова реагираше и пејачката, како и организаторот Американската амбасада, велејќи дека се работело за ненамерен пропуст, односно како што рече пејачката, понесена од емоции и од целокупната еуфорија, за жал, ненамерно изоставила дел од химната.

Сепак, во дел од јавноста ова беше протолкувано како обид за менување на химната и изоставување на историските личности од неа.

- Реклами -