2.7 C
Ohrid
четврток, декември 7, 2023
ПочетнаМакедонијаЕ вака се пее правилно химната на Република Македонија

Е вака се пее правилно химната на Република Македонија

Оперскиот пејач Влатко Груевски ја испеа државната химна на прославата на Илинден на Мечкин Камен во Крушево, непосредно пред обраќањето на премиерот Зоран Заев.

Химната беше испеана во целост, заедно со строфата:

Одново сега знамето се вее,
на Крушевската република!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!
Гоце Делчев, Питу Гули,
Даме Груев, Сандански!

Овие стихови предизвикаа бура од реакции во јавноста откако пејачката Тамара Тодевска на прославата на националниот празник 4 јули – Денот на независноста на САД во американската мабасада во Скопје, испеа нова верзија на химната без оваа строфа.

За ова реагираше и пејачката, како и организаторот Американската амбасада, велејќи дека се работело за ненамерен пропуст, односно како што рече пејачката, понесена од емоции и од целокупната еуфорија, за жал, ненамерно изоставила дел од химната.

Сепак, во дел од јавноста ова беше протолкувано како обид за менување на химната и изоставување на историските личности од неа.

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

И шоферот на Палчо доби гратис шишање за во Шутка !!!

Судија на претходна постапка од Основниот кривичен суд Скопје го прифати предлогот на Обвинителството, и му одреди 30-дневен притвор на возачот кој го возел...

Првото селфи на Боки 13 откако е на слобода- Мора да признаеме како за болен човек, добро изгледа !!!

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 објави фотографија на својот Фејсбук, прво селфи на слобода. „Првото селфи на слобода после повеќе од 4 години. Господ...

Возачот на Палчо не чувствува вина: Јас го возев на болница

Стефан Димковски, кој го превезуваше Љупчо Палевски-Палчо и заврши во притвор, не чувствува вина во случајот со убивањето на Вања Ѓорчевска, одговори тој на...

Мајката на Вања: Не можам да разберам, се ми е нереално – Со сопругот бевме 5 години разделени, но бевме во добри односи.

Зорица Ѓорчевска, мајката на Вања Ѓорчевска (14) која беше убиена кај скопското село Бразда за српска „Република“ изјавува дека важно и е само да...