Осумнаесет години од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај Карпалак

Денеска се одбележуваат 18 години од загинувањето на 10-те прилепски бранители во месноста Карпалак.

Одбележувањето почна вчера со оддавање почит на бранителите во прилепската касарна „Мирче Ацев“, а продоложи утрово со положување на цвеќе.

Поради закажаните активности по тој повод, од 8.45 часот сообраќајот на регионалиот пат Тетово – Скопје е во прекин и истиот се пренасочува по стариот пат кај клучка Групчин, соопшти Автомотосојузот на Македонија.

На 8 август 2001 година на патот Скопје – Тетово во близина на селото Групчин, кај месноста Карпалак од заседа беше нападнат конвој на Армијата.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here