24.9 C
Ohrid
четврток, јуни 20, 2024
ПочетнаМакедонијаКосово забрани увоз на компири и мед од Македонија

Косово забрани увоз на компири и мед од Македонија

Забрана на увоз на компири и мед од Македонија наложи косовскиот министер за
трговија и индустрија.
Мерката, како што јавуваат медиуми, била одговор на забраната што Скопје ја воведе
за увозот на риба за порибување од Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.
Во соопштението на Министерството се вели дека се работи за „преземање реципрочна
мерка кон Северна Македонија“, како и дека Царината на Косово се обврзува мерката
да почне да ја спроведува веднаш. „Мерката стапува во сила денеска и ќе остане се додека органите во Северна
Македонија не ја преразгледаат“ изјави министерот Шаља за „Газета експрес“

spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Почина 25 годишен професионален војник синоќа во Скопје !!

Синоќа во Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување КАРИЛ почина професионалниот војник А.Ј. (25), соопшти Генералштабот на Армијата на Македонија. Војникот беше еден...

Неготинчанец ја запалил семејната куќа оти бил скаран со неговиот татко и мајка !!!

Дваесет и седумгодишен неготинчанец со иницијали М.А. доби кривична пријава од полицијата, откако предизвика пожар во домот на неговите родители, и покрај судската забрана...

Aлбански репрезентативец ги пцуеше Македонците и Србите по натпреварот против Хрватска

Албанија се спаси од пораз против Хрватска со гол во 95. минута (2-2), но натпреварот го одбележаа провокативни пораки од трибините, а уште поголем...

Луѓето над 40 години треба да работат само 3 дена во неделата

Истражување од 2016 година, објавено неодамна, открива дека од луѓето над 40 години може да се добијат најдобри резултати на работа ако тие работат...