11.9 C
Ohrid
сабота, септември 25, 2021
Почетна Свет Во Нов Зеланд пронајден фосил од џиновски пингвин со големина колку возрасен...

Во Нов Зеланд пронајден фосил од џиновски пингвин со големина колку возрасен човек

Translate (Eng):[gtranslate]

Фосил од пингвин со големина колку возрасен човек е пронајден на југот од Нов Зеланд, соопштија научниците.

pingvin velicine coveka aps AP Mark Baker 680149725

Фото: AP/Mark Baker

Џиновската морска птица наречена „Crossvallia waiparensis“ била висока околу 160 центиметри и тешка околу 80 килограми- 40 центиметри повисока и четири пати потешка од царскиот пингвин што живее на Антарктикот и  моментално се смета за најголем и најтежок вид на пингвин.

files
РЕКЛАМА

Се претпоставува дека џиновскиот пингвин живеел пред околу 60 милиони години.

files 1

Во Нов Зеланд пред само една недела беше пронајден и фосил од џиновски папагал кој се претпоставува дека живеел пред 19 милиони години.

публист
- Реклами -