4.9 C
Ohrid
недела, декември 10, 2023
ПочетнаМакедонијаПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ НОВ МОСТ ВО СЕЛОТО БОГОМИЛА, СТАРИОТ РИМСКИ МОСТ...

ПОЧНА ДА СЕ ГРАДИ НОВ МОСТ ВО СЕЛОТО БОГОМИЛА, СТАРИОТ РИМСКИ МОСТ ЌЕ СЕ ЗАШТИТИ КАКО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Oткако ќе се изгради новиот, стариот Римски мост преку Националниот конзерваторски центар ќе се заштити како историско наследство.(Фото: СДК.МК)

Започна изградбата на нов мост во велешкото село Богомила. Мостот се гради на влезот, близу до постојниот Камен мост, кој населението го именува како Римскиот. Со ова се решава голем проблем, кој во минатото, во повеќе наврати ги вадеше од домовите богомилчани на протести.

„Во наредните десет месеци ќе биде изграден нов мост кој има регионално значење и е финансиски поддржан со 14.5 милиони денари од Јавното претпријатие за државни патишта. Мостот ќе биде со должина од 27 метри и ширина од 6 метри“, вели градоначалникот на Општина Чашка, Горан Стојановски.

Постојниот камен мост беше сериозно оштетен, поради тоа што на него минува камиони кои превезува огревно дрво исечено од планината Јакупица како и кварц од бројните каменоломи во Азот. Поради тоа населението во неколку наврати со жив штит, не дозволуваше да се одвива сообраќај на мостот, кој има историска вредност. Затоа откако ќе се изграден новиот, стариот Римски мост преку Националниот конзерваторски центар ќе се заштити како историско наследство.

Стариот Камен мост е заштитен споменик на културата од 1953 година и спаѓа во групата рустични мостови. Стручњаци од Националниот конзерваторски центар на Македонија пред десет години извршиле увид, изготвиле извештај и констатирале дека на мостот се одвива товарен сообраќај кој негативно влијае врз стабилноста на мостот. Поради ова тие тогаш побарале забрана на секаков вид моторен сообраќај, конзервација и реконструкција на мостот како и изградба на нов мост преку реката Бабуна.

„Време беше да се изгради нов мост. Поради лошата состојба на Камениот се случија повеќе несреќи, патнички возила слетуваа во реката Бабуна, луѓе се повредуваат, а од страна почнаа да паѓаат старите камени блокови. Преку овој стар мост се одвиваше целиот товарен сообраќај за пренос на стока, дрва и камен од планината Јакупица кон Велес“, велат жителите на населбата.

П. ПЕЧКОВ

spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Перо Антиќ активно учествува во предизборната кампања на Вучиќ

Перо Антиќ веќе некое време објавува фотографии и видеа на неговите профили од политичкиот ангажман Во Србија идната недела ќе се одржат избори, а во...

Истиот лек во Германија е 310, а во Македонија 970 денари!

Ова е лекот Ко Росвера од 20 мг и 10 мг. Го препишуваат главно кардиолозите, а служи за одржување на ниско ниво на холестеротот...

Бил Гејтс: Интернетот помогна „лудите“ луѓе да се најдат едни со други

Мултимилијардерот Бил Гејтс изјави дека првично мислел дека Интернетот ќе го направи светот позаснован на факти, дека ќе стане рационален, но дека подоцна сфатил...

Османи: Следната мисија на ДУИ е претседател на државата

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска во изјава за медиумите рече дека следната мисија на ДУИ е претседател, бидејќи тоа е единствената функција која...