20.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаВИДЕО: Катица Јанева до Рита Ора на ѕидовите од притворското одделение во...

ВИДЕО: Катица Јанева до Рита Ора на ѕидовите од притворското одделение во Шутка

Во рамки на репортажата која Телма ја направи за притворската зграда во Шутка, меѓу другите евидентни катастрофални услови во кои се чуваат и третираат притворениците, имаше фатено и еден по малку комичен и смешен момент.

Некој од притворениците, изразувајќи го својот цртачки талент, на еден од ѕидовите од ќелиите, една до друга ги нацртал специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и светски познатата пејачка Рита Ора.

„Катица обвинителка Јанева и Рита Ора пишува до двата цртежи од женски фигури, кои се само дел од останатата ’збирка‘ која стои на притворските ѕидови“.

Во притвор има само неколкумина кои се дел од истрагите на Јанева, но има и многу други притвореници кои живеат во лоши услови, со децении не е реновирано, па ќелиите изгледаат како одаи за мачење. Темни и страшни, понижувачки.

Женските одаи се ретки, вкупно 16 притворенички имаше. Се разликуваат, попристојни се, почисти. Женски списанија, книги или среќни приказни за живот на британска принцеза. Тоа им е четивото.

Државата до 2023-та треба да изгради нов истражен затвор во Идризово, но дотогаш притворениците ќе живеат во Шутка каде мора да се подобрат условите. Каде сликата на слободниот гулаб зад решетките е сцена од реалноста не од филм.

Еве ја целосната репортажа која Телма ја направи во притворската зграда во Шутка.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...